Poznaj 5 etapów powstawania długu – dowiedz się w jakim miejscu znajduje się twoja sprawa i co Cię czeka!

5 etapów długu:

Etap 1. Pierwsze opóźnienia.

Wzięłaś kredyt. Spłacałaś regularnie raty. Jednak zaczynasz mieć problemy z dotrzymaniem terminu. Z początku spóźniasz się tylko kilka dni, ale z miesiąca na miesiąc potrzebujesz coraz więcej czasu na zorganizowanie środków na ratę. Nie wiesz jak zapobiec wzrostowi zadłużenia.

Konsekwencje: Odsetki umowne Pierwsze telefony z windykacji, za nie nie powinnaś ponosić kosztów, ale sprawdź w Tabeli opłat i prowizji. Opóźnienia są widoczne w BIK. Gdy kwota przekroczy 200zł i 30 dni – możesz zostać wpisana do BIG

Etap 2. Wypowiedzenie umowy.

Jeśli twoje zadłużenie wynosi równowartość dwóch pełnych rat, wierzyciel może wypowiedzieć umowę. Wyznacza wówczas ostateczny termin na spłatę całej zaległości. Jeśli się z niego nie wywiążesz, cały kredyt zostaje postawiony w stan wymagalności, czyli koniec z ratami

Konsekwencje: Od tej chwili aż do całkowitej spłaty długu odsetki naliczane są od całej kwoty kredytu. Po terminie wypowiedzenia wierzyciel ma prawo domagać się spłaty zadłużenia w sądzie.

W trudnej sytuacji

Etap 3. Cesja wierzytelności.

Czyli sprzedaż długu firmie windykacyjnej. Może to również nastąpić w innym momencie, np. zaraz po zawarciu umowy, albo po zakończeniu postępowania sądowego lub komorniczego. Albo w jego trakcie.

Konsekwencje: Wszystko to, co mieści się pod pojęciem windykacji (telefony, smsy, listy, wizyty w miejscu zamieszkania), pamiętaj, że oprócz odsetek nie ponosisz żadnych innych kosztów.

Etap 4. Pozew o zapłatę.

Najważniejszy moment w całej historii zadłużenia. Zarówno wierzyciel pierwotny (bank lub firma pożyczkowa) jak i wtórny (firma, która odkupiła dług) może skierować do sądu Pozew o zapłatę. Dowiadujesz się o tym odbierając z poczty Pozew lub od razu Nakaz Zapłaty.

Konsekwencje: Jeśli Nakaz Zapłaty się uprawomocni, posłuży jako podstawa do egzekucji komorniczej. Zadłużenie rośnie o koszty sądowe. Dotychczas naliczone odsetki kapitalizują się.

Etap 5. Egzekucja Komornicza.

Jeśli nie uda Ci się obronić w sądzie, wierzyciel uzyska prawo do skierowania wniosku o wszczęcie egzekucji do Komornika. O wszczęciu egzekucji Komornik powiadomi Cię listownie.

Konsekwencje: Koszty komornicze, prowizja od wyegzekwowanych sum, zajęcie konta, dochodów, majątku.


Pamiętaj:

  • Na każdym etapie powstania zadłużenia, można podejmować szereg działań, które poprawią twoją sytuację.
  • Nasza firma specjalizuje się w skutecznej ochronie interesów dłużnika na każdym etapie powstawania zadłużenia.
  • Wieloletnie doświadczenie w branży windykacyjnej pozwala przewidzieć kolejny krok wierzyciela i skutecznie Cię przed nim chronić.

Masz zadłużenie, które sprawia Ci trudność?
Zadzwoń lub napisz i opisz swój problem.
W każdym przypadku konsultacja z nami jest po prostu opłacalna.

Antywindykator Łukasz Pęczkowski

 Wrocław, Trzebnica, ul. Św. Jadwigi 9
 577 808 806
 biuro@antywindykator.net

Copyright © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone.